.

úterý 21. dubna 2015

Pět pravidel pro zdravé klouby a fungující močové ústrojí



Moderní způsob života, kdy se vše zrychluje, nemáme čas na pravidelnou kvalitní stravu, konzumujeme mnoho vylepšených polotovarů a uzenin. O pitném režimu ani nemluvě. Dostáváme do těla nadbytek přídavných látek, které se nám spolu s odpadními produkty našeho vlastního metabolismu, usazují různě v těle. Nejčastěji v kloubech, ale v závislosti na genetických dispozicích, se nadbytek solí může usídlit i v jiných měkkých tkáních, kde snižuje pružnost a je zodpovědný za pokles jejich správné funkce, nebo se naopak může tzv. vysrážet v podobě např. močových nebo ledvinových kamenů.
Nejběžnějším prvním příznakem jsou ranní zatuhlé klouby, kdy chvíli trvá než je rozhýbete do běžného stavu. Tento jev se stále častěji objevuje už i u velmi mladých lidí. Postupně se stav může zhoršovat a vytvořit tak podhoubí pro vznik závažných onemocnění poškozujících klouby nevratně jako jsou artroza nebo artritida. Usazování mimo velké klouby vede například k rozvoji dny, nebo vzniku tzv. ostruh.
Tak jako udržujeme v čistotě povrch našeho těla, měli bychom se starat i o jeho vnitřní očistu a to nejen jednorázovými či sezónními očistnými kůrami, ale hlavně pravidelnou každodenní hygienou.
Pravidlo číslo jedna: Nezanášet organismus více než je nutné, tzn. Maximálně omezit potraviny obohacené různými aditivy, uzeniny a pokud patříte mezi všežravce, vyvážit konzumaci masa bezmasými dny, zvýšit podíl zeleniny a ovoce.
Pravidlo číslo dvě: Minerální vody užívat podle hesla dobrého po málu, nikoli jako hlavní zdroj tekutin.  
Pravidlo číslo tři: Absolutně vyloučit chemické nápoje, obarvenou, přeslazenou a chemicky ochucenou vodu různého typu.
Pravidlo číslo čtyři: Pravidelný a kvalitní pitný režim. Nejvhodnější je čistá voda, zelené a bylinné čaje doplněné šťávami z ovoce a zeleniny podporující vylučování kyseliny močové a jiných odpadních látek. Kam patří například okurka, hroznové víno, grapefruity, jahody, hrušky a další.
Pravidlo číslo pět: Využívat pomoci bylinek, které pomáhají s vyloučením nadbytečných škodlivin. Mezi výtečné byliny patří například květ vřesu , který lze přidat k jakému koli čaji a zvýšit tak jeho hodnotu pro zdraví ledvin, močového ústrojí i kloubů. Již po 14 dnech pravidelného užívání, se u většiny respondentů, trpících ranním zatuhnutím kloubů, dostavuje viditelné zlepšení pohyblivosti. List břízy je další dostupnou léčivkou, která působí příznivě a nedráždivě při nemocech ledvin a revmatismu. Tyto byliny, spolu s dalšími, jsou základem výborné bylinné směsi Proplachovací, která v sobě ve vyváženém poměru snoubí léčebné a diurézu podporující účinky listu břízy a květu vřesu s desinfekčními účinky listu brusinky. Vyjímečné vlastnosti této směsi jsou umocněny adaptogenními bylinami a to bazalkou posvátnou (Tulsi) posilující ledviny a protizánětlivými účinky pupečníku asijského.
Pokud toto vše doplníte přiměřeným pohybem udržujícím klouby pružné, jako jsou různé protahovací cviky a zvláště jóga, odvděčí se Vám Vaše tělo mladistvou pohyblivostí a minimem bolesti kloubů.

Na podporu vyplavení nadbytečných solí najdete vhodnou kombinaci bylin v bylinkové směsi Proplachovací Ex Herbis  50 g za 59,- nebo 100 g zvýhodněné balení za 99,- Kč

pondělí 6. dubna 2015

Prohřívací koupel na bolavé a revmatické klouby

Prohřívací a prokrvující vlastnosti hořčice využívaly již tradičně například náplasti na tzv. housera, vím, že je používala už moje prababička. Existuje mnoho receptů na hořčičné obklady, které se přikládají na bolavé klouby. Pokud však potřebujete prokrvit větší oblast, nebo nemáte k dispozici nikoho, kdo by Vám aplikoval hořčičné obklady na hůře přístupná místa, můžete vyzkoušej jednoduchou prohřívací a prokrvující koupel. Je jen na Vás zda ji pojmete jako celkovou, například při bolestech páteře, nebo jen jako koupel sedací, která bude sice působit jen na spodní část těla, ale je vhodnější pro osoby, kterým by přílišné prokrvení horní poloviny těla mohlo působit nevolnost, např. osoby s vysokým krevním tlakem nebo srdečním onemocněním.
Hořčice
Na hrubo rozemelte 400 g hořčičných semínek a zalijte 2 litry vlažné vody (cca 40°C). Nechte 30 minut louhovat, pak sceďte a vlijte do koupele o tělesné teplotě. Pobyt v lázni by neměl trvat déle než 15 minut.

Vzhledem k tomu, že účinek hořčice je opravdu silný, tak je vhodné provést test snášenlivosti. Připravte si malé množství nálevu a ten naneste tamponem na vnitřní stranu předloktí. Mírné zčervenání jako důsledek prokrvení se dá očekávat, ale neměla by se objevit vyrážka, urputné svědění nebo jiná alergická reakce.