.

sobota 29. října 2016

Refluxní choroba jícnu - plíživě nebezpečná nemoc

Reflux jícnu - plíživě nebezpečná nemoc | bylinky.co.cz Co to je vlastně reflux - návrat žaludečních šťáv (Kyseliny) zpět ze žaludku do jícnu.
To se stane, když je oslabena nebo poškozená funkce dolního jícnového svěrače a situace se zhoršuje při nadměrné produkci žaludečních kyselin, což zhoršují některé potraviny. Za normálních okolností by měla záklopka uzavřít, aby se zabránilo potravě v žaludku v pohybu zpět nahoru do jícnu. Potraviny, které jíte mohou ovlivnit množství kyseliny, kterou váš žaludek produkuje. Takže jíst vhodné potraviny je klíčové pro kontrolu žaludečních šťáv neboť refluxní choroba jícnu je závažná a bohužel chronická nemoc.
 Pálení žáhy, které je častým příznakem nadbytku žaludečních šťáv vyprodukovaných po vydatném jídle, nebo některé potravině, se může rozvinout v palčivý pocit v žaludku nebo za hrudní kostí. Může také dojít až ke zvracení.
Dalšími příznaky jsou:
Suchý kašel
bolení v krku
nadýmání
říhání, nebo škytavka
obtíže při polykání
Tzv. knedlík v krku

čtvrtek 27. října 2016

Inulin - rostlinné prebiotikum

Inulin je polysacharid, který produkují některé rostliny jako svou zásobárnu energie většinou v podzemních orgánech - kořeny, oddenky a hlízy.

Hlavními "producenty" jsou: čekanka obecná, oman pravý,  smetanka lékařská, topinambur hlíznatý a lopuch větší.

Inulin lze použít jako přírodní "náhradní" sladidlo - sladivost je asi 30% sacharozy. Má ale mnoho jiných pozitivních účinků: snižuje hladinu cholesterolu a i celkovou hladinu krevních lipidů, používá se jako podpůrná látka pokud chcete zhubnout, nebo pokud trpíte zácpou.

Inulin má specifickou vlastnost, že zažívacím traktem prochází beze změn až do střev, kde se štěpí střevními bakteriemi. Slouží jako živina pro ty "hodné" bakterie a působí tak jako prebiotikum, zlepšuje funkci trávicího ústrojí a působí jako prevence rakoviny střev, v dnešní době bohužel velmi častého onemocnění.

Obvyklá dávka je 3 - 20 g inulinu denně, rozděleno do 3 - 4 dávek. Nejvíce ho je na podzim v kořenech lopuchu až 50%, v kořenu Omanu až 44% a v kořenech pampelišky až 40%. Na jaře je obsah Inulinu v kořenech minimální.

Pohodlné a efektivní je používat čistý Inulin (extrahovaný například z čekanky) jako alternativní sladidlo, či přísadu do pokrmů. Můžete tak snadno zvýšit prebiotický potenciál běžných pokrmů a  pomoci tak Vašim střevům, která jsou zodpovědná za celkovou imunitu organismu. Případně při léčbě antibiotiky, kdy je nutné podpořit zdravou střevní mikrofloru poškozenou antibiotiky.
A velmi prospěšný je pro osoby s nadváhou, vysokou hladinou cholesterolu, diabetiky a ohrožené rakovinou střev.

Inulin je přírodní látka vhodná i pro děti.

U Inulinu platí jen upozornění, že při vyšších dávkách (nad 30g/den) a u disponovaných jedinců, může vést nadměrná konzumace inulinu k nadýmání.

V e-shopu Ex Herbis můžete koupit jak čistý přírodní Inulin extrahovaný z kořene čekanky nebo třeba čisté vysoce kvalitní ekvádorské kakao s inulinem - ideální pro přípravu lahodného, mírně inulinem přislazeného,  kakaového nápoje, který je zvláště vhodný pro děti.

pátek 7. října 2016

Graviola - Annona muricata - tropický zázrak

Annona muricata je ovocný, stále zelený tropický strom s dlouhou historií tradičního použití.
Plody jsou často využívány k přípravě sirupů cukrovinek, nápojů, zmrzliny a koktejlů.


Strom je v různých oblastech světa po staletí užíván v tradiční lidové a ethno medicíně. A moderní výzkumy potvrzují, že tato užití mají svá opodstatnění. Prokazují se zvláště účinky protinádorové, antikonvulzivní ( prevence epileptických záchvatů) antiarthritické, proti parazitální, antimalarické, hepatoprotektivní a antidiabetické.
Fytochemické studie identifikují Annonacenové acetogeniny jako hlavní účinné složky. Z listů, kůry, semen, kořenů a plodů Gravioly bylo izolováno více než 100 Annonacenových acetogeninů. Rozsáhlé studie Anonony se snaží sjednotit dostupné fytochemické informace týkající se tradičního využití a biologické aktivity.
Annona muricata (Láhevník ostnitý) patří do čeledi Láhevníkovité (Annonaceae) zahrnující přibližně 130 rodů a 2300 druhů. A. muricata pochází z nejteplejších tropických oblastí v Jižní a Severní Americe ,ale nyní je rozšířena po celém tropickém a subtropickém pásmu včetně Indie, Malajsie a Nigériie. A. muricata je stálezelený, vzrostlý strom, který dosahuje výšky 5-8 m, má otevřenou korunu s velkými, lesklými, tmavě zelenými listy. Plody stromu jsou jedlé, velké (průměr 15-20 cm) , zelené, ve tvaru srdce. V ethnomedicíně se používají všechny části stromu.
Ovoce se používá jako přírodní lék na artritické bolesti, při neuralgii, artritidě, při průjmech včetně úplavice, při horečce, malárii parazitech, revmatismu. Zevně pak při kožních vyrážkách a parazitech. Ovoce je také podáváno matkám po porodu ke zvýšení produkce mateřského mléka.
Listy se používají k léčbě zánětů močového měchýře, při cukrovce, bolestech hlavy a nespavosti. Mimo to, vnitřní podávání odvaru z listů vykazuje účinky antirevmatické a antineuralgické. Zevně se odvar používá k obkladům na revma a různé abscesy.
Rozdrcené semena se v tradiční medicíně užívají jako antiparazitikum, moderní medicína však použití semen nedoporučuje, protože látka annonacin obsažená v semenech patří mezi neurotoxiny, a přisuzuje se jí zodpovědnost za neurodegenerativního onemocnění spojená s patologickou akumulací Tau-proteinu v mozku (např. Alzeimerova choroba, Parkinson).
V tropické Africe, rostlina se používá jako adstringens, k léčbě kašle, nolestí a kožních nemocí. Semena pak jako insekticid a rostlinný pesticid.


V Indii je užívá ovoce a květy jako léky proti kataru, zatímco kořeny, kůra a listy jsou používány pro své protizánětlivé a antiparazitické účinky.
V Jižní Americe a tropické Africe, včetně Nigérie, jsou listy používány v ethnomedicíně proti nádorům a rakovině. Krom toho se užívají i jako antiflogistikum (protizánětlivé), antidiabetikum, sedativum, antihypertenzivum a jemný myorelaxans
Rozsáhlé fytochemické analýzy různých částí gravioly prokázaly přítomnost různých sloučenin, včetně alkaloidů, megastigmanových glykosidů, dále: flavonolové triglycosidy, fenoly, cyklopeptidy a silice. Dále bylo prokázáno že Graviola je bohatým zdrojem Annonacenových acetogeninů. Byla prokázána i přítomnost důležitých minerálních látek, jako je K, Ca, Na, Cu, Fe a Mg
Rozsáhlá biologická aktivita Annonacenových acetogeninů je v posledních letech předmětem značného vědeckého zájmu. Prokazují se různé učinky antimalarické, antiparazitické a pesticidní, nicméně hlavní biologická aktivita je charakterizována toxicitou vůči nádorovým buňkám a inhibicí účinků mitochondriální NADH.