.

Ledviny - jak je udržet zdravé přírodní cestou

Ledviny - jak je udržet zdravé přírodní cestou | bylinky.co.cz Ledviny plní v organismu hlavní vylučovací funkci. Hrají důležitou roli při udržování homeostázy - stabilního vnitřního prostředí lidského těla.  Zajišťují ji pohotovými změnami v množtví a složení moči.
Udržují stály objem tekutiny v mezibuněčném prostoru.

Udržují acidobazickou rovnováhu
Přispívají k regulaci krevného tlaku
Podílí se tvorbě aktivní formy vitamínu D3, který ovlivňuje vstřebávání vápníku ve střevě.

Ledviny prostřednictví moči z těla vylučují:
* odpadní produkty tělesného metabolismu
* přebytek vody a solí
* cizorodé látky ( léky, toxické látky, těžké kovy)

Při zdravé fyziologii má moč zlatožlutou bavu, lehce kyselé PH (6) a jemné aroma.
Patologické jevy se projevují zvýšeným obsahem některých látek v moči:
* glukoza - u diabetu ( pokud hladina krevního cukru převýší 10 mmol/l
* bílkovina - signalizuje poruchy ledvin, záněty a infekce
* krev - při močových kamenech, při poškození ledvin
* žlučová barviva - žloutenky

Při sehání ledvin se v těle hromadí dusíkaté látky, které působí na organismus toxicky. Velmi záhy poškozují mozkové funkce, vyvolávají těžké poruchy a vedou až ke smrti.

Narušení acidobazické rovnováhy:
* Acidoza - zvýšená kyselost
příčiny: hladovění - průjmy - cukrovka - selhávající ledviny - šokové stavy - zvýšená činnost štítné žlázy
projevy: zrychlené a prohloubené dýchání - teplá a zarudlá pokožka - dezorientace - strnulost - pokles diastolického  tlaku (druhá, nižší hodnota KT)

* Alkalóza - zvýšená zásaditost ( méně častá)
příčiny:  silné zvracení, hyperventilace, nadměrné vylučování chloridů a draslíku močí
projevy: podrážděnost, závratě, poruchy srdečního rytmu

Ledviny je třeba si hýčkat, dbát na přiměřený příjem tekutin, protože nejen nedostatek, ale i nadbytek přijímaných tekutin ledviny zatěžuje a předcházet onemocnění ledvin.
U léčivých bylin, které ovlivňují činnost ledvin je nutné dbát na doporučení na dávkování a dobu používání. Zvláště byliny s mimořádným účinkem jako je například Celík zlatobýl nebo Medvědice lékařská se nesmí užívat dloudobě, protože svým silným působením významně pomáhají, ale při nadměrné konzumaci, ledviny příliš stimulují, což může vést k jejich poškození.

Očista ledvin, dlouhodobá podpora vylučování škodlivin ( pobyt ve znečištěném prostředí, Dna, nadměrné usazovaní solí v organismu, tvorba kamenů) a snížení otoků,  jsou indikace pro které je potřeba volit jemněji působící čajové směsi například Proplachovací nebo Metabolik, které lze užívat delší dobu.

Silně působící byliny užívejte krátkodobě, případně formou opakované kůry a to jen v případě akutních potíží, kam patří například infekce močových cest, zánět močového měchýře apod.
Silně působící byliny nejsou určeny k prevenci vzniku obtíží


Na záněty močových cest výborně zabírá Medvědice lékařská. - více informací včetně doporučeného dávkování a kontraindikací najdete v příspěvku. Zde

Bolest ledvin rozhodně nepodceňujte a pokud přetrvává objednejte se na sonografické vyšetření, aby se zjistilo zda nemáte zánět ledvin, cystu nebo ledvinové kameny.


Zkontrolujte si zda nemáte zánět močových cest:

2 komentáře:

 1. Ten proplachovací a metabolické se mohou pít jako prevence nebo až při náznaku potíží?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oba se dají pít jako prevence, ale v tom případě formou kůr 6 - 8 týdnů a 4 týdny pauza. Proplachovací je vhodný pokud máte sklon k usazování nadměrných solí v organismu, v kloubech, vznik kamenů apod.
   Metabolik - podporuje metabolismus a vylučování škodlivin. Oba jsou diuretické ( Metabolik o něco více) a pročišťují i močové cesty.

   Vymazat