.

úterý 21. listopadu 2017

Gymnéma lesní - bylinka na hubnutí i diabetes

Gymnéma sylvestris je dřevitá liána původem z Indie, kde má dlouhou terapeutickou historii v Ajurvédské medicíně, kde se využívají listy již déle jak 2000 let.
Gumar, jak zní její název v hindi,  znamená přímo: "ničitel cukru"

Tento název také předesílá, její léčebné využití. V současnosti se  užívá nejčastěji k léčbě diabetu, metabolických poruch, obezity a kašle. Má i mírně laxativní a diuretický účinek.

Její velmi příjemnou vlastností je schopnost snižovat chuť k jídlu, protože přispívá ke stabilizaci hladiny cukru v krvi a tím omezuje ataky hladu. Což ocení každý kdo chce zhubnout nějaké to kilo.

Gymnéma obsahuje látky, které snižují absorpci cukru ve střevech a tím jeho přechod do krevního oběhu. Zvušuje také hladinu insulinu a stimuluje růst buněk slinivky, zodpovědné za produkci insulinu.

Je prokázáno, že výtažky z gymnémy v kombinaci s insulinem, nebo antidiabetiky zvyšují pokles hladiny cukru v krvi.
Je ale nutné upozornit, že pokud máte cukrovku a jste léčeni insulinem, nebno antidiabetiky, je nutné užívání gymnémy konzultovat s lékařem a sledovat pravidelně hladinu glukozy, aby nedošlo k nebezpečné hypoglykémii.

Studie prokazují i pozitivní účinek Gymnémy na redukci hmotnosti při nadváze a obezitě.

Pokud potřebujete snížit například hraniční hodnoty krevního cukru, nebo jste ve stádiu počínající cukrovky, na kterou Vám lékař zatím doporučil jen dietu, tak čaj nebo kapsle z Gymnémy jsou to pravé co Vám může cestu k normálním hodnotám glykémie pomoci.

Druhý hlavní efekt a to je snížení chuti k jídlu oceníte nejen, když potřebujete zhubnout pár kilo, ale i v nadcházejícím vánočním období, kdy snáze odoláte lákadlům a po Novém roce nebudete zoufale hledět na ručičku váhy.

Gymnému je možné užívat dlouhodobě, ale jako u všech bylin je vhodné udělat čas od času přestávku. Například po 4 týdnech užívání 1 týden vynechat.

Pro její působení na glykémii, je nutné Gymnému vysadit dva týdny před plánovaným chirurgickým výkonem.

A jako bonus má čaj z Gymnémy příjemnou chuť.


2 komentáře:

  1. Myslíte, že se dají kombinovat tablety na hubnutí + gymnéma? Jedná se určitě o velmi zajímavou rostlinku, která mě velmi nadchla. Děkuji Petr

    OdpovědětVymazat
  2. Záleží na tom o jaké "tabletky na hubnutí" se jedná. Pokud máte na mysli konkrétně L-karnitin, tam kombinace možná je, neboť se jedná o aminokyselinu, která je standardně syntetizovaná v organismu.

    OdpovědětVymazat