.

Cholesterol - snižujte jeho hladinu přírodní cestou

Cholesterol - snižujte jeho hladinu přírodní cestou | bylinky.co.cz Vysoký cholesterol - to co běžně zjednodušeně nazýváme cholesterolem jsou vlastně tzv. lipoproteiny - tj. tukové látky včetně cholesterolu spojené s proteiny ( aby byly rozpustné ve vodném prostředí krevní plazmy) .
* Z jater jsou do krve uvolňovány lipoproteiny o velmi nízké hustotě tzv. VLDL, ty pak přímo v krvi  (ve vlásečnicích) předávají mastné kyseliny ze svých triacylglycerolů tkáňovým buňkám a dochází tak k jejich přeměně na tzv. LDL lipoproteiny ve kterých převažuje právě cholesterol
* Částice LDL poskytují cholesterol buňkám, která ho využívají k další obnově, jejich kapacita je však omezená a tak pokud pokud metabolismus v buňkách neprobíhá dostatečně rychle, případně je příjem a tvorba LDL vyšší, než mohou buňky využít, hromadí se tento v krvi - tzv. vysoká hladina cholesterolu v krvi, která se zjišťuje krevními testy. Dispozice k vyšší hladině cholesterolu v krvi je dědičná, takže ačkoli se u Vás nijak specificky neprojevuje, je vhodné si nechat hladinu cholesterolu nechat změřit v rámci preventivního lékařského vyšetření.
* V krvi jsou obsaženy i lipoproteiny o vysoké hustotě tzv. HDL ( nazýván též "hodný" cholesterol), který vychytává z krve část cholesterolu a transportuje ho zpět do jater.

Fakta:
* vysoká hladina cholesterolu v krvi stojí za aterosklerozou - ucpáním cév vrstvami tukových plátů, které ve svém důsledku může vést k zneprůchodnění cév, mrtvici, srdečnímu infarktu či tzv. tukové embolii.
* Vyčeření krevní plazmy po konzumaci potravy trvá relativně douho a tak pro přesná měření cholesterolu v krvi je třeba nejíst minimálně 12 hodin před odběrem, optimální je 14 hodin.

Mýtus: 
* vyloučení tuků z potravy vede ke snížení cholesterolu v krvi
Je pravda, že nadměrná konzumace tuků, zvláště těch různě chemicky upravených skutečně zvyšuje hladinu cholesterolu, ale pokud tuky úplně vyřadíme, případně výrazně omezíme, o to více cholesterolu je syntetizováno v játrech a výsledek nemusí být uspokojivý.

Nové poznatky:
* podle nejnovějších výzkumů se ukazuje, že vysoký obsah cukrů v potravě, zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a proto je důležitá správně cílená cholesterolová dieta
* oxidace a volné radikály (hodně jich v organismu vzniká například kouřením) zvyšují riziko uzazování cholesterolu na cévních stěnách
* podpora metabolismu lipoproteinů může vést ke snížení celkové hladiny cholesterolu v krvi

Závěr jak přispět ke zdravé hladině cholesterolu bez syntetických léků:
* racionální a vyvážená strava, s přiměřeným množstvím přírodních tuků, omezení cukrů a škrobů
* s tuky konzumovat i vlákninu, která odvádí část tuků z potravy ven z organismu
* rostlinné fytosteroly (například avokádo, lněné semínko, arašídy, další ořechy a semena, rostlinné oleje  pupalový, konopný atd.) konkurují vstřebávání cholesterolu s potravy a přispívají tak, k jeho snížení v krvi.
* aktivním pohybem podpořit metabolismus tuků
* vyvarovat se konzumace trans tuků ( většina margarínů a jinak chemicky upravených tuků a potravin)
* bylinná terapie - v rostlinné říši je mnoho bylin, které podporují normální metabolismus tuků  a tak přispívají ke snížení jeho hladiny v krvi.


Syntetické léky na cholesterol: na první pohled se jeví jako snadné řešení, mají však vedlejší účinky a jejich dopad v dlouhodobém horizotu není ještě dostatečně prozkoumán. Měly by být proto nasazeny jen při opravdu vysoké hladině cholesterolu a při selhání ostatních, přirozenějších, metod k jeho snížení. V takovém případě nastupuje menší ze dvou zel, tj. sníží riziko akutních, život ohrožujících onemocnění způsobených aterosklerozou, ale za cenu jiných potíží ( například zvýšeného náporu na játra), které se mohou projevit v budoucnu.

Zajímavý recept na snížení cholesterolu ZDE.

Inulin - přírodní polysacharid snižuje hladinu cholesterolu

Bylinky na snížení cholesterolu cholesterolu v krvi - 

ČESNEK
JIAOGULAN

Pro celkové a trvalé snížení hladiny cholesterolu v krvi je třeba komplexního působení více faktorů.
Pomáhá změna životosprávy, pravidelná konzumace malých porcí, pohyb, konzumace Omega - 3 mastných kyselin a samozřejmě byliny na podporu látkové výměny.
Jako je například Pýr, Smetanka lékařská, Dvouzubec, Čubet benedikt, Tužebník jilmový a další.

Bylinné směsi METABOLIK a ANTICHOLESTEROL obsahují léčivé byliny ve vhodném poměru a jsou určeny k bylinné terapii při udržování normální hladiny cgolesterolu v krvi.

Artyčok v kapslích

List Artyčoku má významný vliv při podpoře metabolismu cholesterolu, ale pro svou hořkou chuť je někdy lepší konzumovat ho v kapslích.

Důležité je i omezení příjímaných cukrů včetně jejich složitých verzí t.j. škrobů, minimalizace stresu, vynechání tvrdého alkoholu.

Lecitin
Cholesterol velmi efektivně snižuje i lecitin, který navíc podporuje kognitivní funkce, osvědčuje se v prevenci chorob kardiovaskulárního systému.
Pomáhá při revmatoidních artritidách, ekzémech a jako hepatoprotektivum normalizuje funkce a podporuje regeneraci jater.
Zpomaluje stárnutí a příznivě ovlivňuje degenerativní onemocnení mozku.

V souvislosti s cholesterolem stojí za zmínku i hodnota tzv. Triglyceridů , jejich vysoká hodnota sebou nese stejná rizika jako vysoká hladina cholesterolu ( obě hodnoty spolu úzce souvisí), navíc ale ještě zatěžuje nadměrně slinivku a vede až jejímu zánětu, který může mít i fatální následky.

Zkontrolujte si hladinu cholesterolu v pohodlí domova:

Žádné komentáře:

Okomentovat