.

úterý 21. listopadu 2017

Gymnéma lesní - bylinka na hubnutí i diabetes

Gymnéma sylvestris je dřevitá liána původem z Indie, kde má dlouhou terapeutickou historii v Ajurvédské medicíně, kde se využívají listy již déle jak 2000 let.
Gumar, jak zní její název v hindi,  znamená přímo: "ničitel cukru"

Tento název také předesílá, její léčebné využití. V současnosti se  užívá nejčastěji k léčbě diabetu, metabolických poruch, obezity a kašle. Má i mírně laxativní a diuretický účinek.

Její velmi příjemnou vlastností je schopnost snižovat chuť k jídlu, protože přispívá ke stabilizaci hladiny cukru v krvi a tím omezuje ataky hladu. Což ocení každý kdo chce zhubnout nějaké to kilo.

Gymnéma obsahuje látky, které snižují absorpci cukru ve střevech a tím jeho přechod do krevního oběhu. Zvušuje také hladinu insulinu a stimuluje růst buněk slinivky, zodpovědné za produkci insulinu.

Je prokázáno, že výtažky z gymnémy v kombinaci s insulinem, nebo antidiabetiky zvyšují pokles hladiny cukru v krvi.
Je ale nutné upozornit, že pokud máte cukrovku a jste léčeni insulinem, nebno antidiabetiky, je nutné užívání gymnémy konzultovat s lékařem a sledovat pravidelně hladinu glukozy, aby nedošlo k nebezpečné hypoglykémii.

Studie prokazují i pozitivní účinek Gymnémy na redukci hmotnosti při nadváze a obezitě.

Pokud potřebujete snížit například hraniční hodnoty krevního cukru, nebo jste ve stádiu počínající cukrovky, na kterou Vám lékař zatím doporučil jen dietu, tak čaj nebo kapsle z Gymnémy jsou to pravé co Vám může cestu k normálním hodnotám glykémie pomoci.

Druhý hlavní efekt a to je snížení chuti k jídlu oceníte nejen, když potřebujete zhubnout pár kilo, ale i v nadcházejícím vánočním období, kdy snáze odoláte lákadlům a po Novém roce nebudete zoufale hledět na ručičku váhy.

Gymnému je možné užívat dlouhodobě, ale jako u všech bylin je vhodné udělat čas od času přestávku. Například po 4 týdnech užívání 1 týden vynechat.

Pro její působení na glykémii, je nutné Gymnému vysadit dva týdny před plánovaným chirurgickým výkonem.

A jako bonus má čaj z Gymnémy příjemnou chuť.






čtvrtek 11. května 2017

Otestujte se doma

Chcete mít své zdraví více pod kontrolou? Zaměřit léčbu bylinkami správným směrem?  Otestujte se doma sami. Na trhu je v současné době široké spektrum tzv. domácích testů, které Vám pomohou odhalit jak na tom jste například s nesnášenlivostí lepku, hladinou cholesterolu nebo cukru v krvi. Případně Vám test CRP odhalí zda v těle nemáte nějakou formu zánětu.

Domácí testy nejsou sice tak přesné jako laboratorní vyšetření, ale jsou velice vhodnou indikací potenciálních potíží. Následně si pak můžete vyžádat u svého lékaře již konkrétní laboratorní vyšetření, zvláště pokud domácí test ukazuje na nějakou výraznější anomálii.

Domácí glukometry umožňují diabetikům pravidelně kontrolovat hladinu cukru a předcházet tak závažným rizikům.

Vybrat si můžete nejen typ, který bude vyhovovat právě Vašim potřebám, ale i tu nejlepší cenu. Vše pěkně v pohodní domova.





středa 22. února 2017

Medvědice - zatočí se záněty močových cest silou medvědí.

Medvědice na záněty močových cest | bylinky.co.cz
Medvědice lékařská je stále zelený keřík, domácí ve střední a severní Evropě, A
sii, Severní Americe. V České republice se medvědice vyskytuje vzácně a proto je zákonem chráněná.
Vzhledově se podobá u nás běžnější brusince.

Léčebně se využívají listy, které jsou tmavě zelené, kožovité, celokrajné, obvejčité, ze spodu jemně ochlupené s drobnými žilkami. (Brusinka má listy zespoda tečkované žlázkami)
Medvědice list sušený
Ve volné přírodě medvědici asi nepotkáte a ani její pěstování také není úplně snadné, potřebuje, pro svůj zdárný růst, specifický typ půdních bakterií. Pokud si ji vysadíte na zahrádce, tak Vám s největší pravděpodobností nebude prospívat. Pokud by jste to chtěli zkusit zvolte slunné místo s dostatečně vlhkou a kyselou půdou. 
Listy se však dají běžně koupit sušené.
Mezi hlavní účinné látky patří glykosid arbutin a metylarbutin, dále kvercerin a značné množství  tříslovin.

Její medvědí síla se uplatňuje hlavně k desinfekci močových cest. Působí diureticky a protizánětlivě.

Jsou prokázány účinky na bakterie typu:  Enterobacter, Escherichia, Klebsiella, Proteus, Pseudomonas a Staphylocossus. Což je značný záběr a proto je medvědice při zánětech močových cest tak efektivní.

Nic ale není zadarmo a tak je třeba mít na paměti i několik omezení, které použití medvědice doprovází.


Medvědice obsahuje značné množství tříslovin, které mohou dráždit žaludek, způsobovat zácpu, vyvazovat z organismu ionty železa apod. V tomto případě je výhodnější připravit si macerát za studena (louhovat min. 8 hodin),

Arbutin jako glykosid je rozpustný ve vodě a tak se po jisté době ve vodě rozpustí, ale množství vyloučených tříslovin se sníží a tak mohou s opatrností medvědici užívat i osoby s žaludečními potížemi, anemii nebo hemeroidy.

Ale i tak se Medvědice se nesmí užívat dlouhodobě. Nadměrné dávky a delší používání  může poškodit ledviny a játra.

Doporučené a  bezpečné dávkování:

3 - 12 g/den  sušeného listu použitého k přípravě macerátu, nálevu a nebo odvaru
6 - 12 ml/den - tinktury (1:5)

V případě arbutinu v tabletách nebo doplňcích stravy je doporučená dávka 400 - 800 mg /den rozděleno do 2 - 3 dávek

Absolutní kontraindikace: Onemocnění ledvin, těhotenství, kojení.

Nedoporučuje se dětem do 12-ti let

Odvar a nálev se pro vysoký obsah tříslovin nedoporučuje při  zácpě, anemii.

Arbutin má prokazatelně teratogenní a embryocidní účinek a tak je vysoké riziko poškození plodu a má i negativní vliv na kojence.

Medvědice zesiluje účinek beta-laktámových antibiotik (peniciliny, cefalosporiny, karbapenemy) a proto je v tom případě nutné konzultovat současné použití medvědice s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Přes potřebu zvýšené opatrnosti při užívání medvědice, je to rozhodně bylina první volby při zánětu močových cest, právě pro svůj zásah na široké spektrum bakterií.

Medvědici - list sušený i mletý můžete koupit zde.